AKSARAYLILARI ELEŞTİRENLERE

AKSARAYLILARI ELEŞTİRENLERE

Yaşamış olduğumuz şehirdeki insanların fikirlerini tartışabiliriz, şehrin ekonomik özelliğini, coğrafi konumunu, örf ve adetlerini, siyasi haritasını bir masaya yatırarak tartışmaya açık hale getirebiliriz. Bu böyle değil de şöyle olsaydı gibi önerilerde bulunabiliriz, fakat yaşamış olduğumuz şehrin insanlarına, örf ve adetlerine hakaret edemeyiz, etmemeliyiz.

  Aksaray’da görev yapan bazı devlet memurlarının Aksaray’ı eleştirdiklerini duyar oldum. Dediğim gibi eleştirilebilir yasak yok, fakat bu durum hakarete varırsa işler değişir, durum karışır.

  Memleketimizde görev yapan bazı meslek grubundan insanlar Aksaray’ı eleştirirlerken insanlarının geri kalmışlığından, çok sayıda cahil kemsin yaşadığından bahsetmekteler. Öncelikle insanların karakteristik özelliklerini eleştirirken zamanı geriye alarak konuya adım atmalı diye düşünüyorum. Aynı zamanda yaşlı insanlar ile genç insanların kıyaslanmaması gerektiğine inanıyorum.

  Öncelikle üzerinde yaşadığımız şehrin analizini masaya yatıralım; son 22 yıllık bir il, üniversitesi yeni kurulmuş, sanat ve kültür açısından geri bırakılmış yeterli yatırımlar yapılmamış, insanların yaş ortalamasını ele alırsak okumayan, üniversite bitirmemiş kesim, bitirenlerden çok çok az sayıda, bunun başlıca nedeni ise okul eğitimine önem verilmemesi. Hatırlatmakta fayda var şu da bir gerçek ki okumak cahilliği alır, insanın insanlığını değiştirmez. Köylerden merkeze göç hızlı bir şekilde artmakta vs̷
;

  Şimdi ben soruyorum; Aksaray’da yaşanan bazı hadiseler Türkiye’nin diğer illerinde yaşanmıyor mu? Vukuatlı olaylar diğer illerde parmakla gösterilecek sayıda mı?

  Aksaray’ın halkı şöyle, Aksaray’ın halkı böyle derken sor bakalım Aksaray’ın halkı eleştiride bulunan ̶
;seni” seviyor mu? Sen ne verdin ki ne bekliyorsun kınadıklarından?

  Tabii ki her insan bir değildir, içlerinde iyisi de var kötüsü de. Her insana kötü gözle bakarak eleştiri yapmak iyi olmasa gerek. Her konuyu kötüye çekerek eleştiri yapan kişinin memleketi sanki çok düzgün, oradaki herkes bir melekte, bir bizler şeytanız sanki.

  Memleketimizi beğenmeyenler; aha E 9
kara yolu orada, sizi zorla tutan yok, Aksaray Birlik Turizm acenteliği de her daim bilet kesiyor ne diyelim gitmek isteyene güle güle̷
;

  Siz bu memleketi beğenmeseniz de, insanlarını eleştirseniz de sabahları ekmek aldığınız bakkal, et aldığınız kasap, fatura ödediğiniz bayiler, aracınıza yakıt aldığınız petroller ve diğer esnaflar Aksaraylı ve Aksaray çalışanlarından oluşmakta.

  Eleştirinizi yaparken lütfen bunun dozunu kaçırmayın, yoksa orada, burada konuşurken ters birisi çıkar başınızı belaya sokar, aman haaa.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum