Aksaray’ın 50 yıllık su problemi çözüldü

      Geçen hafta sonu Laleli mahallesinden geçtim, harıl harıl içme suyu hattı döşeniyordu. Muhtemelen bu senenin sonunda veya 2019 yılı ilk aylarında çeşmelerimizden temiz kokusuz su içebileceğiz. 108 Milyonluk bir yatırım nihayet sona gelmiş bulunmaktadır. Aksaray’ın 50 yıllık içme suyu problemi yaşadığını bizim kuşaklar çok iyi bilmektedir. Hala çok insanımız yani aracı olanlar başka çeşme ve yakın bölgelerden içme suyu taşıdığını bilmeyen yok. Bazı insanlar çeşmeden akan suyla abdest bile almadığını söylemektedirler.

     Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse 2016 yılında içme suyu temeli atıldığında 50 yıllık içme suyu problemi çözülüyor diye başlık atmıştım. Bu yazımdan dolayı beni eleştirenler olmuş ve boş konuşuyorsun bu vaatleri çok gördük diyenlerde olmuştu.

     Yani atılan temelin seçim yatırımı olduğunu söyleyenleri iyi biliyorum. Demek ki, seçim vaadi değil hayal ettiğiimiz içme suyu yakında çeşmelerden akmaya başlayacak. Haluk Şahin Yazgı ne yaptı diyenlere en güzel cevap bu olsa gerek. Hiç bir şey yapmasa bile 50 yılın hayalinin gerçek olması yetmez mi? O gün kü yazdığım yazıdan bazı bölümlerini hatırlatmak amacı ile sizlerle tekrar paylaşayım.

    “Cumartesi günü Aksaray’ın 30 yıllık içme suyu problemi Orman ve Su işleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun attığı temel ile son buluyor. Belediye Başkanı Sayın Haluk Şahin Yazgının 2,5 yıldır verdiği içme suyu uğraşı nihayet çözüme kavuşuyor. Hem de 108 milyonluk bir proje ile Aksaray kokusuz ve temiz bir su içecek. İçme suyu projesi ile birlikte Eroğlu ilçelerimizin bazı bölgelerindeki biten göletlerin açılışını yaparken, bazılarının da temelini toplu olarak attı. Bana göre Sayın Yazgının dev projeleri içinde en önemlisi bu projedir.

      Toplu temel atma ve açılış törenine Sayın Bakan Eroğlu DSİ ve Orman Genel müdürünü de beraberinde getirerek ilimize güzel hizmetler vaat etti. Bunların en önemlileri ise Ecemiş suyunun ilimizle beraber ilçelerimizi de içine alan proje vadi idi.

      Milletvekillerimizin meclis çalışmaları nedeniyle katılamadığı programa Sayın Valimiz Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, daire müdürleri, ilçe ve Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda Aksaraylı katıldı.

       Belediye Başkanı Sayın Haluk Şahin Yazgının kürsüye çıktığındaki sevinci ve mutluluğu herkes tarafından görüldü. Konuşmasının içinde en önemli cümlesi ise, “ Sayın Bakanımız seçimler sonrası ilimize geldiğinde 6 yıl Aksaray da oturdum ikamet ettim deyince. Bende hangi ilçede diye sordum, oda İstanbul Aksaray da cevabını vermişti. Yani bizim köklerimizin olduğu bir bölgede oturmuş olması nedeniyle bu sefer gelişlerinde kendilerine Meclisimizin aldığı hemşerilik beratını takdim ettim. Artık Bakanımız bizim fahri hemşerimiz” dedi.

       Bu hemşerilik jesti Sayın Bakanı çok mutlu etmiş olmalı ki, kürsüde hemşerinizim ve artık dördüncü bir vekilinizim demekten kaçınmadı. Hatta madem hemşerinizim Sayın Belediye Başkanı beni buna layık gördü bende sizin bir hemşeriniz olarak Aksaray-a ne hizmet gerekiyorsa yapacağız” dedi.

         İçme suyu hattı temelini atan Bakan Eroğlu bunun yeterli olmadığını söyleyerek. Biz denizlerin altından tüneller geçirmiş iktidarız. Ecemiş suyunu Aksaray-a getirilmesi için gerekli talimatı Genel müdürlerime verdim. Çalışmaya hemen başlanacak. Bu uzun soluklu ve zaman isteyen bir proje. Bu suyu Aksaray’ın tüm ilçelerine de vererek su problemini çözeceğiz diyerek Aksaray-a en büyük müjdeyi vermiş oldu.

       İçme suyu ile ilgili çalışmada artık eski köhnemiş boru yerine tamamen çelik borularla su geleceğini, Aksaray-a dev arıtma ile birlikte depolama sistemi kurulacağını söyledi. Tabi ardından Ecemiş suyunu Aksaray-a getirerek Aksaray’ın tarihi içme suyunu kökten çözerek su problemini ortadan kaldırma vadi verdi.

       Sayın Başkan Yazgının bu konudaki çalışma ve gayretlerini takdirle karşılıyorum. Bizim için en önemli konu içme suyu problemi idi. İki yıl gibi bir zamandan daha az bir sürede içme suyu problemi çözüme kavuşacağını ileten Yazgıyı tebrik ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.