Aksarayda Avrupa Birliğini Anlattılar.

Aksarayda Avrupa Birliğini Anlattılar.

Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Cangir, 'Biz AB'ye girdiğimiz zaman karar organlarında çok güçlü bir şekilde yer alan ülke olacağız, bu karşıdakileri de ürküten bir husus' dedi.

Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Cangir, 'Biz AB'ye girdiğimiz zaman karar organlarında çok güçlü bir şekilde yer alan ülke olacağız, bu karşıdakileri de ürküten bir husus' dedi.Cangir, Aksaray'da düzenlenen Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı'nın açılış konuşmasında, AB'ye eziklik psikolojisi ve aşağılık kompleksi içinde yaklaşmadıklarını söyledi. AB'nin, küresel bir güç olmak istiyorsa Türkiye'yi de içine alması gerektiğini ifade eden Cangir, 'Böyle bir özgüvenle hareket ediyoruz' dedi.Türkiye'nin 21. yüzyıla çok büyük bir dinamizmle girdiğini belirten Cangir, şöyle konuştu:


'
Son genişleme dalgasında 1
üye ülke var, daha sonra 2 ülke var; Bulgaristan ve Romanya... Onların tamamından nüfus olarak farklıyız. Bizim AB'ye üye olmamız sıradan bir Hadise değil. AB için de, bizim için de sıradan değil... Biz AB'ye girdiğimiz zaman karar organlarında çok güçlü bir şekilde yer alan ülke olacağız. Bu karşıdakileri de ürküten bir husus.AB'de iki karar mekanizması var. Bir Parlamento var, bir de daha işlevsel olan bakanlar konseyi var. Orada ülkelerin nüfuslarına göre oy dağılımları var. İngiltere, Almanya Fransa ve İtalya 29 oya sahip. Topladığınız zaman 345 oy ediyor. Bir kararı bloke edebilmeniz için 91 oya sahip olmanız lazım. Türkiye üye olduğu zaman 29 oya sahip olacak ve bloke edecek Oyun 3'de 1'ine sahip olan bir ülke olacak. Biz üye olduğumuz zaman AB'de neredeyse 1

Türk milletvekili olabilecek. Bunlar karşımızdaki insanlar için ürkütücü... Biz küresel bir ligin karar organlarında yer alan bir ülke olacağız, sıradan bir ülke olmayacağız. Üçüncü ligde şampiyonluğa oynamak yerine küresel bir ligde zirveye oynayan bir ülke olacağız.'Aksaray Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen toplantıya, Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınsoy, İl Genel Meclis Başkanı Şaban Bostan, vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurumlarının idarecileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş adamları katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.