Aksaray Üniversitesi den Sınır Aşan Sular Konferansı

Aksaray Üniversitesi den Sınır Aşan Sular Konferansı

Aksaray Üniversitesi tarafından organize edilen “Sınır Aşan Sular ve Taşıma Köprüsü Bağlamında Özbekistan” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde, Aksaray Üniversitesi tarafından organize edilen ̶
;Sınır Aşan Sular ve Taşıma Köprüsü Bağlamında Özbekistan” konulu bir konferans gerçekleştirildi.


Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Sencer İmer’in sunumunu gerçekleştirdiği etkinlik ASÜ Konferans Salonu’nda yapıldı. Özbekistan’ın bulunduğu coğrafi konum ve bölgede bulunan komşu devletler hakkında kısa bir tarihi bilgilendirme yapan Prof. Dr. Sencer İmer, 196
’lı yıllarda Sovyet Rusya’nın izlediği siyasi ve ekonomik stratejilerin günümüzde Özbekistan ve komşularını etkileyen yansımalarını anlattı. 1964 yılında Sovyet Rusya’nın kendi kendine yetmenin yanı sıra Dünya tekstil lideri olmak amacıyla Özbekistan ve komşularının olduğu bölgede yapılan pamuk yetiştiriciliği faaliyetlerini ve üretimi iki katından fazlaya çıkardığını belirten Prof. Dr. Sencer İmer, pamuğun yetişme sürecinde bol miktarda suya ihtiyaç duyduğunu, sulama kaynağı olarak da büyük kısmı Özbekistan'da bulunan, Özbekistan ile Kazakistan arasındaki Asya’nın ikinci, dünyanın dördüncü büyük gölü olan ve Aral Gölü’nü besleyen
Amuderya (Ceyhun) ve Siri Derya (Seyhun) nehirlerinin kullanıldığını ifade etti.


Suyun yanlış kullanımının sonucu olarak Aral Gölünün yüzde 8
oranında küçüldüğünü, g
ölün küçülmesiyle birlikte sudaki tuz oranının arttığını, tuzlanmadan dolayı birçok balık türlerinin neslinin tükendiğini ve rüzgârla dağılan tuzun tarım alanlarını kullanılamaz hale getirdiğini anlatan Prof. Dr. Sencer İmer, yok olmanın eşiğinde olan Aral Gölünün kurtarılmasına yönelik çalışmaların acilen uygulanması gerektiğini söyledi. Bunun için bölge halkının en önemli geçim kaynağı olan pamuk yetiştiriciliğinin yerine daha az su ihtiyacı olan alternatif ürünlerin ekilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Sencer İmer, Aral Gölünün su kapasitesinin artmasıyla birlikte tuz oranının düşürülebileceğinin ve böylelikle toprağın verimliliğini azaltan tuza karşı önlem alınabileceğinin altını çizdi.


Özbekistan ile komşusu Tacikistan arasında tartışmalı bir konu olan Rogun Barajı’na da değinen Prof. Dr. Sencer İmer, Tacikistan’ın enerji ihtiyacını giderebilmek için temeli Sovyet Rusya döneminde, 1976’da atılan ve halen yapım aşamasındaki, 335 metre gövde yüksekliği ile dünyanın en büyük barajlarından biri olan Rogun Barajı’nın Tacikistan’a enerji anlamında çok büyük fayda sağlayacağını ama aynı oranda su kaynakları bakımından Özbekistan’a da çok büyük zararları olacağını ifade etti. Özbekistan Rogun Barajı’nın yapımına bölgeyi besleyen ırmaklardan Amuderya'nın su dengesini olumsuz etkileyeceği ve bunun da bölgede baş gösteren ekolojik sorunu daha da derinleştireceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.


Konferansın soru cevap bölümünün ardından Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük ’ün sunumundan dolayı Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sencer İmer’e teşekkür beratı vermesi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.