Aksaray Üniversitesi  2011 Dünya Kimya Yılı Etkinliği Yapıldı

Aksaray Üniversitesi 2011 Dünya Kimya Yılı Etkinliği Yapıldı

2011 Dünya Kimya Yılı etkinliği kapsamında Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Serindağ tarafından ‘Kimyada Güncel Konular’ konulu konferans verildi.

2
11 Dünya Kimya Yılı etkinliği kapsamında Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Serindağ tarafından ‘Kimyada Güncel Konular’ konulu konferans verildi.

 Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Sağlam katılımından dolayı Prof. Dr. Osman Serindağ’a teşekkür beratı verdi. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan konferansa akademisyenler katılarken, öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Osman Serindağ düzenlediği konferansta kimyanın kısa tanımını yaparak, günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız ve farkına varamadığımız kimyanın doğuşunu, insan hayatını kolaylaştırıcı taraflarını anlattı. Bütün bilim dallarıyla ilintili olan kimyanın endüstride, sağlıkta, gıdada, tekstilde, hemen her şey ile birlikte düşünülebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Osman Serindağ, teknoloji ürünü olan hava yastığı ve alkol ölçüm cihazının bile kimya olmadan olamayacağını belirtti. Türkiye’de güncel bir konu olan ve bilinen dünya rezervlerinin büyük kısmının ülkemizde olduğu saptanan bor minerali konusuna değinen Prof. Dr. Osman Serindağ, bu kadar kıymetli bir mineralin son on yılda öneminin arttığına dikkat çekerek, bu durumun ülkemizde kimyaya ne kadar önem verildiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Tarımdan ilaca, tekstilden nükleer enerjiye kadar 25
’nin üzerinde alanda kullanılan bor mineralinin rezervlerinin büyük kısmına sahip olmanın önemli bir şans olduğunu ama yeterli olmadığının altını çizen Prof. Dr. Osman Serindağ, bor mineralinin kullanım alanlarını artırıp destekleyecek teknolojiye daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.