AKSARAY DA YAŞAMANIN ANLAMI

AKSARAY DA YAŞAMANIN ANLAMI

Benim gibi yaşayanların sesi olarak Aksaray’da yaşamanın anlamını anlatmaya çalışacağım. 

Bizler Aksaray’ı dünyanın en güzel ve yaşanır şehri olarak bilmiş ve yaşamış insanlarız. Bütün hayatımız üniversite hayatı hariç Aksaray’da geçmiştir. Aksaray’ın 197
’li yılların başından itibaren gösterdiği değişimleri bizzat yaşayarak  gözlemlemiş insanlarız. Aksaray 197
’li yılların başında mahalle hayatının ön planda olduğu, mahalle gençlerinin her konuda birbirleri ile yarıştığı bir şehirdi. Köy hayatı gibi herkes birbirini tanırdı. Arkadaşlık, dostluk daima ön planda gelirdi. Kurtuluşlu Bölcekliyi, Kalınlarlı Sofularlı’yı isim isim bilirdi. O zamanın gençliğinin neredeyse tamamı ya futbol oynar ya da iyi bir seyircilik yapardı. Kahve hayatı daha fazlaydı. Kahvede öğle vaktine kadar oyun oynayan gençler, öğleden sonra tamamı çayırlıklara koşar, akşama kadar top oynarlardı. O zamanlar, şimdiki Hürriyet Mahallesi’nin yeri tamamen çayırlıktı. Ne kadar takım gelirse gelsin, top oynayacak yer bulunurdu. Şimdiki Kültür Park’ın kurulduğu yer, panayır yeri olarak bilinirdi. Burası da top oynama yeri olarak kullanılırdı. Askerlik şubesinin arkası, sanki özellikle stat olarak yapılmış gibiydi.

Aksaray 198
’li yılların başında gelişmeye başladı. O yıllarda şimdiki 4
Metrelik Yol yeni açılıyordu. İnsanlar bu yoldan kim geçecek diye konuşuyorlardı. Hatta yoldan geçen olmadığı için yol üzerine panayır bile kurulmuştu. Daha sonra kooperatifçilik çok yaygın bir hal aldı. Aksaray’ın her tarafında kooperatif evleri yapılmaya başlandı. Bu gelişmelerin akabinde, 1989 yılında Aksaray vilayet olduktan sonra sanki ufku açıldı.

İl olmanın ne demek olduğunu Aksaray, gösterdiği gelişme ile farkına varmıştır. Aksaray vilayet olduktan sonra sanki bütün kurumlarının eli bağlıymış ta, yeni çözülmüş gibi her konuda büyük atılımlar yapmıştır. Bakanlıkların illere tahsis ettiği ödenekler Niğde’ye değil de Aksaray’a gelmeye başladıktan sonra daha büyük yatırımlar yapılmaya başlamıştır. İçinde olduğum için biliyorum; Niğde hegemonyasından kurtulduktan sonra eğitim sektöründe çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Aksaray’daki eğitim yatırımlarının yüzde doksanı il olduktan sonra yapılmıştır.

Aksaray konum olarak daha büyük atılımlar yapmaya elverişli bir yerleşim yeridir. Yol kavşağında olması, Ankara’ya yakınlığı, deprem bölgesinin neredeyse dışında kalması çok büyük önem arz etmektedir. Mülkiyet daima katma değer sağlamakta ve değerlenmektedir. Üniversite gittikçe büyümekte, Organize Sanayi artık içine sığmamaktadır. Yeni sanayinin yapılacağı, mevcut sanayi yerinin Kentsel Dönüşüm ile yeni çarşı ve ticaret merkezi olarak yapılacağı yetkililerce telaffuz edilmektedir. TOKİ konutlarının yapılaştığı bölge, yapılan kooperatif binaları ile ayrı bir şehir gibi olmuştur.

Aksaray’ımız büyümüştür ve daha da büyüyecektir. Geçmiş ile gelecek mukayesesi yapabilen bizler bunları bizzat yaşadık ve halen yaşıyoruz. Aksaray hepimizin dostluk ve kardeşlik içerisinde büyükşehir olma yolunda nice yıllara diyorum.


cellSpacing=
cellPadding=
>Zekeriya GENÇ - [email protected]

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.