Abdullah İnaltekin :Aksaray kıskaçtan kurtulmalı

Abdullah İnaltekin :Aksaray kıskaçtan kurtulmalı

Aksaray’ın tek bağımsız adayı Abdullah İnaltekin adaylık ve projeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Aksaray’ın tek bağımsız adayı Abdullah İnaltekin  adaylık ve projeleri konusunda  açıklamalarda bulundu.

Ağaçören ilçe nüfusuna kayıtlı olan İnaltekin, sırasıyla Gazi Ü.Eğitim Fakültesi, Marmara Ü.İletişim Fakültesi (Gazetecilik) ve İktisat Fakültesi mezunu. Ankara Üniversitesi’nde Master yapmış.

İnaltekin, 3 yıl Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra aile mesleği Turizm de karar kılmış ve 2

2 yılından bu yana  Viyana’da seyahat acentası işletiyor.

İnaltekin, bağımsız aday olma nedenini ‘Bağımsızlık Mutluluktur’ diye açıklıyor ve ekliyor ‘siyasi partiler, toplumu refah ve mutluluğa götüren araçlardır. Asıl amaç refah ve mutluluktur. Ne varki ülkemizde ve doğu ülkelerinde siyasi partiler kendilerini ülkeden daha fazla güçlendirerek insanların temel amacı haline getirilmiştir. Bu durumu Ankara’da parti merkez binalarında görebiliriz. 1
yıldır Viyana’da ve Avrupa’nın çok yerinde böyle devasa parti merkez binaları görmedim. Buralara ayrılan kaynak ve özen çoğu yatırımlara yapılmamaktadır. Parti merkez binalarının sosyal faydasını Anavatan Partisi’nin Konya yolu üzerindeki binasında görüyoruz.

"Diğer taraftan yönetimde söz sahibi olmak isteyen kişiler yeterli özelliğe sahip olsalar bile siyasi partilerin hegomanyasını aşamamaktadırlar. Örneğin daha önceki seçimlerde olduğu gibi 12 Haziran seçimlerinde de baraj sorunu olmayan partiler YSK a aday listelerini tüm başvuruların son günü ve son saatinde vermektedirler. İkbalini bir siyasi partide aramış o parti içinde yıllardır hizmet ve mücadele etmiş yüzlerce insan başka şekilde siyasi iradelerini ortaya koyabilme imkanları engellenmistir. YSK, size yeterli bir süre veriyor o süre içinde listelerin oluşturulmasi ve kamuoyuna açıklanması varken son dakikalara bırakmak kasıtlı bir engeldir.  Parti merkezinden bilgi alabilen bazı aday adayları apar topar bagımsız aday olabilme durumuna gittiklerine hep birlikte şahit olduk. Tüm bunlar neden yapılıyor? Parti, adaylarını kendinden uzaklaştırmak istemiyor, bu çok yanlış bir durum."

Öte yandan halkın tercihi varken  genel merkezin tayin ettiği adayları halka seçmesi için sunuyorsunuz yani halka tastik işlemi yaptırıyorsunuz ve biz buna DEMOKRASİ diyoruz. Bugün Avrupa’da kontenjan sistemi uygulanmaktadır. Halk, en son sıradakini  en başa getirebilmektedir. İster yerel yönetim ister Milletvekilliği tüm adaylar seçim çevrelerinde yarışa girmeli ve millet kimi istiyorsa onu seçebilmelidir. Demokrasi budur. Bugün Türkiye’de uygulanan halk iradesini budamaktır. Şunun altını çizeyim benim hiç bir siyasi partide aday adaylığım olmamıştır. Yıllardır bu süreçleri takip ettiğim ve bildiğim için doğrudan bağımsız aday oldum. Bu nedenle Bağımsız adaylık en demokratik yoldur.’

1997 yılında Şereflikoçhisar’ da Meslek Yüksek Okulu’nun açılmasında büyük emeği olan İnaltekin, Aksaray bölgesindeki projelerini de şu şekilde özetledi:

‘ Aksaray kıskaçtan kurtulacaktır.. Üç tarafındaki Büyükşehir’in nimetlerini Aksaray'da haketmektedir. Türkiye üretimden uzaklaştıkça güçlü olması mümkün değildir. Sanal zenginliğin ömrü bellidir. Yıllar önce Köy Enstitüleri vardı, Yatılı Bölge okulları vardı,  Ağabeyim yıllar önce Koçaş Devlet Üretme Çiftliği’nde yatılı okudu. Tüm bu okullar üretim ve uygulama ile iç içe olan okullardı ve verilen bilgi kalıcı oluyordu. Bunu ağabeyimde hala yaşıyoruz ağaç budamasından tutun hayvan hastalığına kadar pek çok konuda bilgi sahibidir. Aksaray Üniversitesi’nin 7.


öğrencisi vardır. Ne kadarı uygulamaya dönük eğitim almaktadır ? Dün, öğretmen ihtiyacı en üst düzeyde iken  imkansızlıklar içinde köylere öğretmen yetiştirme okulları açıldı, buralardan mezun olanlara hemen görevler verildi zaman içinde idealist öğretmenler oldular. Oradan yetişenler  ülkenin değişmesinde önemli katkıları oldu. Yazarlar sanatçılar siyasetçi oldular. Bugün köylere öğretmen kent merkezlerinde kafelerde, eğlence merkezi yerlerde yetiştirilmekte ve görev bir çok sınavdan sonra verilmektedir. Tabiri caizse alayına çelişki yumağı bir durumdur. Aksaray bu çelişkiyi ortadan kaldıracaktır. Aksaray Eğitim Fakültesi şahsına münhasır olacak  idealist öğretmenleri yetiştirecektir. Çünkü öğretmenlik mesleği sevda işidir.

Türkiye her yıl binlerce üniversite mezunu vermekte ve mezunların onda biri bile zor iş bulabilmeltedir. Çözüm uygulamalı eğitimdir. Aksaray üniversite öğrencileri kendi alan bilgilerine göre devlet kurumlarının taleplerini karşılayacak, kurumların etkin ve dinamik çalışmasında katkıları olacaktır. Eğitim, toplumsal değişimde en önemli etkendir ve doğru verilmelidir. Aksaray bu değişime öncü olacaktır.

Aksaray Üniversitesi’nin mevcut çalışmaları desteklenecek, bölge Üniversitesinden daha çok ülke geneli ve uluslararası alandaki çalışmaları ile anılacaktır. Uluslararası bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapacak ügrenci değişim proğramları hızlandırlacaktır. Öğrenciler, kültürel etkileşim ve dil öğrenme imkanlarına kavuşturulacaktır.

Aksaray bölgesinde mevcut üniversite öğrencilerinin zamanları değerlendirilecektir. Sosyal paylaşım sitelerinde harcanan zaman üretkenliğe dönüştürülecektir. Yerel yönetimler ve kamu kurumları fizibilite çalışmaları, envanter çalışmaları, kurye  ve dünya ile iletişimlerde bu öğrencilerden yararlanacak ve öğrencilere imkan verilecektir.  Bugün iletişim teknolojisine en yakın olan bu kuşaktır. Kurumlar bu kuşak sayesinde dünya ile rahat iletişim kurabilir, kendini tanıtabilir, sunabilir. Boşa geçen zaman milli servettir.

Diğer taraftan AKSARAY TİCARET BORSASI derhal kurulacaktır.  Online işlem yapılan yurt içi ve yurt dışı arz ve talebi olan üreticilerin ürünleri borsada işlem görecek  bu vesile ile bölgede alternatif ürünler ekilecektir. Kısaca  üretim teşvik edilecektir.  Aksaray’ın 6 ilçesi 154 köyü buna hazırdır.
Aksaray’ın kent merkezi, 6 ilçesi ve 154 köyü adres bilgileri güncellenecek, bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Numarasız ev olmayacaktır. Çünkü Aksaray Turizm bölgesidir, dışardan gelen turist gideceği yere kendi ülkesindeki gibi rahat ulaşabilmelidir. Uydu yol sistemi bilgiye dayanır, bilginiz yoksa o sistemi kullanamazsınız. 

Aksaray ve ilçelerinde küçük esnaflar orta ve büyük işletme olmaları için teçvik edilmelidir. Hükümet ve yerel yönetimler  gerekli yasal destekleri ve zemini sağlamalıdır. Aksaray esnafı KOSGEB destekli fuar gezilerine katılacak, Organize sanayi sitesi orta işletmelerin yaygınlaştığı uluslararası iş yapabilen işletmelerin yer aldığı üretim merkezleri haline gelecektir.

Aksaray ve bölgesinin etkin tanıtımı için Uluslararası film ve müzik festivali yapılacak, spor karşılaşmaları düzenlenecektir. Hükümet bu konuda öncülük etmelidir. Bu kültür ve kent dokusunda binlerce sanat çalışmalarına ilham olacak doneler vardır. TRT’nin dizi çekimlerinde Aksaray bölgesinin kullanması sağlanacak, yerel radyo ve TV lerin proğram üretmelerine destek verilecektir. 25 yıl önce Ağaçören’de geçen bir olayı anlatan ‘Düğün’ isimli radyo piyesi yıllarca Ağaçören’in tanıtımını sağladı bizler o piyesi unutmadık. Bu gibi çalışmalar bölge tanıtımı için son derece önemlidir.  Ihlara Vadisi ve Hasan Dag bölgenin en önemli tanıtım unsurları olacaktır..

Aksaray bölge halkı istek ve şikayetleri için Ankara’ya gitmeyecektir. Her Aksaray’lının ‘Aksaray’ım’ kartı olacak, bu kartla her türlü resmi işlem, resmi ödemeler (Emlak vergisi, su, elektrik vs.), istek talep şikayet ve öneriler  internet ortamında yapılacaktır. Bu kart e-devlet ve kurumlarla koordineli uygulanacaktır.  Kart sayesinde ayrıntıda geçen zaman engellenmiş, işlemler hızlanmıs olacaktır. Aksaray’ım kartı, kentine bölgesine daha fazla sahiplenme duygusu verecektir.

Türkiye’nin en önemli serveti topraktır. Aksaray da bu serveti iyi kullanılacaka ekilebilinir alanlar ekilecek, agaçlandırma çalışmasına hız verilecektir.  Tüm resmi ilk işlemlerde fidan kartı uygulanacak işlem sahibi adına fidan dikilecektir. 

Bugün Aksaray halkı seyahatinde kişisel TV ve film izleme imkanına kavuşmuştur. Güzel bir uygulamadır. Bu konfor Aksaray halkının günlük yaşamına da yansıtılacaktır. Bunun yolu işlemlerin sistem içine alınarak hızlandırılmasıdır.

Aksaray basını,  etkin ve donanımlı kurulacak haber ajansı ile güçlendirilecektir.  Basın ve Medya ufka açılan pencerelerdir. 

Yerel yönetim ve bölge vekilleri her ay düzenli olarak ‘Aksaray meydanı’nda çalışmalarını tartışmalı ve halka canlı sunulmalıdır. 

Tüm Aksaray  hemşehrilerime şunu tavsiye ederim. Bu seçim Kendilerini parlemantoda (Meclis) temsil edecek Vekillerin seçimidir. Parti yanılgısına girmesinler, kendilerine en izi hizmeti yapacak adaylara  oy versinler. Türkiye partiye hizmet etmemeli parti Türkiye ye hizmet etmelidir.’HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.