70 BİN YENİ MEMUR ALINACAK

70 BİN YENİ MEMUR ALINACAK

Önümüzdeki yıl kamuya toplam 70 bin memur alınacak. Devlet memurlarına eş için ödenen aile yardımı ödeneği sözleşmeli personele de verilecek. Bütçe, üniversitelere ilave 8 bin atama izni de tanıyor.


Önümüzdeki yıl kamuya toplam 7
bin memur alınacak. İstihdam üzerindeki yükleri azaltmak amacıyla yürürlüğe konulan işveren priminde 5 puanlık ndirime devam edilecek. İşverenler aynı anda farklı teşviklerden yararlanabilecek.

Devlet memurlarına eş için ödenen aile yardımı ödeneği sözleşmeli personele de verilecek. Bütçe, üniversitelere  ilave 8 bin atama izni de tanıyor. Bütçe harcamalarının>2
11
için büyüklüğü 312.5 milyar lira olarak öngörülürken, 232.2 milyar lira vergigeliri tahmin edildi. Bütçe açığının 33.5 milyar liradüzeyinde tutulması hedeflenirken faiz dışı fazla hedefi ise 14 milyar lira olarak belirlendi. Bütçe giderlerinde en büyük kalemi 115.8 milyar lira ile cari transferler oluşturdu. Bütçe kapsamında, memur maaşları ortalama yüzde 13.7 artarken, 8
lira da denge tazminatı ödenecek. En düşük memur maaşı aile >yardımı ile birlikte bin 532 lira seviyelerine kadar yükselecek.


Gözler torba yasada


Bütçe tamamlanırken, gözler kamu borçlarının yapılandırılmasını öngören ve kapsamı genizşletilen >'torba tasarı'ya çevrildi. Tasarı, bu hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. 113 maddelik tasarının yılbaşından sonra da Genel Kurul gündemine gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.