1600 KİŞİ BORCUNU YAPILANDIRDI

1600 KİŞİ BORCUNU YAPILANDIRDI

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Mali İşler Müdürlüğüne bağlı Kentli Sistem, ile veznelerde ve diğer birimlerde inceleme yaparak vatandaşlarla görüş alış verişinde bulundu.


Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Mali İşler Müdürlüğüne bağlı Kentli Sistem, ile veznelerde ve diğer birimlerde inceleme yaparak vatandaşlarla görüş alış verişinde bulundu.


İnceleme sırasında bir açıklama yapan Başkan Nevzat Palta, Kentli sistemle vatandaşlara daha kolay hizmetler sağlandığını ifade ederken, borçların yapılandırılması konusuna da önemle dikkat çekti.


Borçları yapılandırılmasının vatandaşlar için çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Belediye Başkanı Nevzat Palta tüm vatandaşlara çağrıda bulunarak şunları söyledi ̶
;Belediyemizde 2 türlü inceleme yaptık. Bir tanesi Kentli sisteme geçtik. Vatandaşlarımız diğer birimlere gelmeden rahatlıkla burada belediye ile ilgili ne talepleri varsa sıra alıyorlar ve bu istekleri yapılıyor. Daha sonra da bu isteğe bağlı her türlü işlem yapılıyor.


Esas şu anda gündemde olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili önemli bir konu var. Hükümetimizin çıkarmış olduğu 31.12.2
1
tarihine kadar olan her türlü borçlar belediye ile ilgili emlak, ÇTV, su buna benzer belediye ye olan borçların tamamı yapılandırılabilecek. Tabi buda hükümetimizin çıkartmış olduğu büyük bir imkân Hem kamu hem de vatandaşlarımız açısından çok faydalı bir çalışmadır.


Bu yapılandırmada esas yapılan şu anapara anlıyor. Faiz veya gecikme faizlerinin hiçbirisi alınmıyor. Sadece geçmiş yıllarda ki enflasyon oranı anaparaya ekleniyor. Onun üzerinde hiçbir para alınmıyor.


Bir örnek verecek olursak; 1998 yılında 2 bin 3

lira borcu olan vatandaşımız belediye ye geldiği zaman sadece 85
TL vermek suretiyle borcundan kurtulmuş oluyor. Yani 2 bin 3

lira borcu olan peşin ödemek kaydıyla 85
lira ödediği zaman bunun borçlarının tamamı mahsup edilmiş oluyor.Bu gerçekten büyük bir imkan.


Sadece burada ana paranın üzerine TEFE,TÜFE getiriliyor.Faiz ve buna benzer şeyle ilave edilmiyor.Benim vatandaşlarımızdan özellikle istirhamım borçlarını peşin ödesinler.Peşin ödedikleri zaman çok ciddi faydası oluyor.Peşin ödeyemeyecek durumda olanlar içinde 6-9-12-18 taksite kadar kredi kartı post makinesi ile borçlarını yapılandırabiliyorlar.6 taksit olursa, % 5, 9 taksit olursa % 7, 12 taksit olursa % 1
, 18 taksit olursa % 15 faiz oranı eklenecek.Benim tavsiyem ödeyebilenler için söylüyorum peşin ödeyip bütün bu faizlerden gecikmelerden kurtulmuş olursunuz.


Hemşerilerime özellikle sesleniyorum 2 Mayısa kadar eğer belediyemize gelip başvuru yaparlarsa ̶
;Biz borçlarımızı yapılandırmak istiyoruz” dedikleri anda bu büyük imkândan faydalanırlar. 2 Mayıstan sonra gelen vatandaşlarımıza bu işlem uygulanmayacak.


1
gün gibi çok kısa bir sürede Belediyemizde 2 bin 4

tane işlem yapılmış. Bu çok büyük bir rakam. Bunların bin 6

tanesi sadece ̶
;Benim borçlarımı yapılandırın” diye gelen vatandaşlarımız. Buda ciddi bir rakam demek ki vatandaşlarımız bu imkândan çok büyük bir fayda sağlayacaklar. Ben bu rakamların çok daha büyük miktarlara ulaşacağı kanaatindeyim. Hemşerilerimden özellikle bu konuda biraz daha hassasiyet göstermelerini ve borçlarının yapılandırılması için belediyemize başvurmalarını rica ediyorum.


Bu arada vatandaşlarla görüşen Belediye Başkanı Nevzat Palta, borçlarını yapılandırmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Vatandaşlar ise hem Hükümetin hem de belediyenin hizmetlerinden son derece memnun olduklarını kaydettiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.