07.04.2001 AKSARAY BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

07.04.2001 AKSARAY BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ

AKSARAY BELEDİYESİ BASIN BÜLTENLERİ

BAŞKAN NEVZAT PALTA ̶
;AKSARAY’IMIZDA HUZUR VE GÜVENİ SAĞLAYAN POLİS TEŞKİLATININ 166. YILINI YÜREKTEN KUTLUYORUM”


 


 


 


 


Türk Polis Teşkilatının 166. Kuruluş Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Aksaray’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.


            Polis Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Türk Polisinin 166 yıldır ülkede huzur ve güveni sağlayarak toplumla iç içe yaşadığını, bunun en güzel örneğininde Polis-Vatandaş işbirliği olduğunu söyledi.


       Türk Polisinin gelişen teknolojide çağı yakaladığını ifade eden Başkan Nevzat Palta, sözlerini şöyle sürdürdü; ̶
;1
Nisan 1845 yılında kurulan ve Türk Milletinin sevgisini, güvenini kazanarak, Demokratik hukuk devletinin Atatürk ilke ve inkılâplarının ve laik Cumhuriyetin teminatı olan Türk polis teşkilatı bugün 166. kuruluş yıldönümünü kutlamaktadır.


Öncelikle Polis Teşkilatımızın ve Şehrimizde asayişi sağlayarak huzur ve güveni temin eden Aksaray Emniyet Müdürü Sayın Halis Böğürcü ile tüm emniyet mensuplarının Polis Gününü kutlar, görevlerinde üstün başarılar dilerim.


 Türk Polisi halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamada görevini tam anlamıyla yerine getirmektedir. Teknolojide çağı yakalayan ve her gün kendini yenileyen Türk polisi bugün dünyadaki sayılı teşkilatlardan biri haline gelmiştir. Aksaray’ımızda huzur ve güveni sağlayan Emniyet Teşkilatımızda modern araç, gereç ve cihazlarla donatılmış, polis-vatandaş işbirliği ile şehrimizde güzel bir dayanışma oluşmuştur. Ülkemizde, vatandaşın huzur ve güvenini sağlamak uğruna canlarını feda eden Şehit Polislerimize Allah’ tan Rahmet diliyor saygıyla anıyoruz.”


 


BAŞKAN NEVZAT PALTA BİRİM MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI YAPTI


 


 


 

 

 


Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, belediyede ki tüm birim müdürleri ile toplantı yaptı ve 7 yıldır olduğu gibi bundan sonrada vatandaşlara en güzel şekilde hizmet vermeleri konusunda uyarıda bulundu.


 Başkan Nevzat Palta müdürlere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi ̶
; Şimdi hepinizin bildiği gibi 12 Haziran 2
11’de önümüzde bir seçim var. Gerçi seçim olsa da olmasa da bizim çalışmalarımız her zaman seçim varmış gibi zaten devam ediyor.2 Ay sonra yapılacak seçim sürecinde vatandaşlarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermek için elimizden gelen gayretleri göstereceğiz. Ama bu sadece seçime endeksli bir çalışma değil. Bizler ne yapacağız? Biraz daha tempomuzu, hızımızı artıracağız. Heyecanımızı artıracağız. Ama bunu yaparken de 7 yıldır her zaman aynı şeyleri söylüyoruz. Vatandaşlarımızın hepsi bizim kardeşimiz hemşerimizdir. Kapıdan içeri girerken hiçbir siyasi ayrım yapmadan herkese eşit muamele hakkaniyet ölçüsü içinde yapmamız gerekiyor. Seçim bittikten sonra seçildiğiniz andan itibaren herkesin belediye başkanıyız, hepinizin hizmetkârıyız. Sizlerde aynı düşüncede olmak zorundasınız. Olun demiyorum. Olmak zorundasınız.


 


İNSANLARA AYRIM YAPMADAN ADİL HİZMET ETMEK ZORUNDAYIZ


 


Yani kapıdan bir insan girdiği zaman onun hiçbir siyasi kimliğine, dini görüşüne, yaşantısına, hiçbir şekilde ayrım yapmadan insanlarımıza hizmet etmek hepimizin boynunun borcudur. İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır nedir bu?  İnsanların yaşamlarını kolaylaştırmak. İnsanların hizmetkârı olmak.


Sonuçta Cenabı Allah yarattığı için yaratılan kullara hepimiz adil muamele etmek zorundayız. Cennete ilk gireceklerden bir tanesi kimdir? Adil İdarecilerdir. Cehenneme ilk girecekler adil olmayan idarecilerdir. Adalet bizim her zaman vazgeçemeyeceğimiz bir ölçümüz, terazimizdir. Allah bize böyle imkânlar vermiş. Elimizdeki yetkileri insanlara en adil bir şekilde hizmet etmekte uygulamak zorundayız.


 


2

2 DE ZİRVE YAPAN İKTİDARLARI MİLLET NE YAPTI?  KİMİ BARAJIN ALTINDA KALDI, KİMİ PARTİSİNİ TERKETTİ GİTTİ


 


Bunları yaptıktan sonra 7 yıllık görev sürecimizde bizim imajımız nasıl oluştu? Dürüst insanlar, çalışıyorlar, adil ve adaletli insanlar. Bizim imajımızın en büyük özelliği adil ve adaletli bir şekilde, dürüst bir şekilde, haramı helali bilir şekilde insanlara hiçbir ayrım yapmadan hizmet vermemizdir. Eğer bu ölçüyü bozarsak millet anında bizden sevgisini, muhabbetini ve desteğini çeker. Milletimizin ölçüsü çok kesin ve keskindir. Türk siyasi tarihine bakın. Zirve yapan iktidarları 2

2 yılında millet ne yaptı. Kimisi barajın altında kaldı.Kimisi partiyi bıraktı gitti.Onun için bizlerde burada bu ölçüler içerisinde hizmetimizi yapacağız.Buna özellikle dikkat edeceksiniz.


 


VATANDAŞI DİNLEMEK BİLE ONU MUTLU EDER


 


Belediyemize bir insan girdiği anda her türlü ilgiyi, alakayı, desteği ve hizmeti göstereceksiniz. Yardımcı olacaksınız. İnsanları dinleyeceksiniz. Bir insanı dinlemek bile o vatandaşı memnun eder. İşimi yapamadı ama beni dinledi. Bana geliyor insanlar 1
dakika konuşuyor anlatıyor ben onu dinliyorum. Ondan sonra diyor ki ̶
;Başkanım olsun olmasa da en azından siz beni dinlediniz” diyor. Niye kendisine bir değer verildiğini gördüğü için olursa da olmasa da önemli değil diyor.


BİZİM KAPILARIMIZ DEVLETİN O ESKİ SOĞUK YÜZÜ OLMAYACAK


 


Dolayısıyla bizde her halükarda insanlarımızı sabırlı bir şekilde dinleyeceğiz. Ne yapılacaksa yapacağız yapılmıyorsa da neden yapılmadığını söyleyeceğiz ve anlatacağız. Eski tabirle söylüyorum; Bizim kapılarımız o devletin soğuk yüzü asla olmayacak.Kapılarımız hacet kapısı olacak.İnsanların hacetlerinin, ihtiyaçlarının giderildiği kapılar olacak.Kapılar insanların yüzüne kapatılan devletin soğuk yüzü mantığı asla ve asla olmayacak.Bunlar klasik laflar ama bunları hayatımıza yüreğimize, gönlümüze sindirerek hareket etmek zorundayız.


 


BİZ VATANDAŞIN ÇOCUKLARININ RIZKINDAN VERDİĞİ SU PARASI İLE HİZMET EDİYORUZ


 


Çünkü burada biz milletin parasıyla, verdiği vergi ile çocuklarının rızkından keserek verdiği su parası ile o insanlara hizmet ediyoruz. Dolayısıyla onların hizmetkârıyız. Vatandaş olmasa biz zaten yokuz. Vatandaş varsa biz varız. Ben bu ölçüyü inşallah koruyacağınız kanaatindeyim. Sadece seçime endeksli değil, her zaman seçim varmış gibi her gün aynı heyecanla ve aynı tempo ile elimizden gelen gayretleri göstereceğiz.”AKSARAY BELEDİYESİ İÇME SUYUNUN KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYOR


 


 


Aksaray halkına daha kaliteli su içirmek için şehrin su kaynaklarına önemli yatırımlar yapan Belediye Başkanı Nevzat Palta, mamasın barajında içme suyu ile ilgili yapılan çalışmaları bizzat yerinde inceledi.


 


İÇME SUYUMUZUN BÜYÜK KISMINI MAMASIN BARAJINDAN ALIYORUZ


 


Barajın su alma yapısının değiştirildiğini ve bu konuda son aşamaya gelindiğini belirten Başkan Nevzat Palta, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi ̶
;Aksaray’ımızın en büyük içme suyu kaynağı mamasın barajıdır.İçme suyumuzun yaklaşık % 8
’nini biz buradan alıyoruz.Yaz aylarında 5

litre saniyeye kadar çıkan su ihtiyacını biz buradan karşılıyoruz.Yaz aylarında kısmen suyun tadında ve kokusunda değişiklikler oluyor.Alg patlaması dediğimiz patlamalar oluyor.Buna benzer faktörlerden dolayı suda biraz kalite düşüklüğü oluyor.Mamasın barajı 5
yıllık bir baraj.Tabanda tortular biriktiğinden dolayı belli bir yükselme oluyor.Bu nedenle suyu tabandan aldığımız zaman bu bahsettiğimiz olumsuzluklar mutlaka ortaya çıkmaya başlıyor.Yine bu olumsuzluklara etki eden yapmış olduğumuz deneyler ve tecrübeler sonucunda özellikle balıkçıların burada çalışma aşamasında ağ atmasında veya diğer balık avlama yöntemlerinde burada ki suyu dalgalandırdıkları bu dalgalanma sonucunda da suyun altında bulunan tortuların harekete geçmesiyle suda ki bahsettiğimiz tat ve koku değişiklikleri oluşuyordu.


 


SUYU TABANDAN DEĞİL EN ÜST SEVİYEDEN ALACAĞIZ


 


 


Bu arada Sayın Valimize özellikle teşekkür ediyorum. Üzerinde ciddi bir şekilde durmasıyla bahsetmiş olduğum balıkçıların olayı gündemden kaldırıldı. Ciddi anlamda faydası olduğunu gördük. Ancak bu da yeterli değil, Suyu tabandan aldığımız zaman bu olumsuzlukların bir kısmı yine gündeme geliyor. Onun için şu anda 65 metre boyunda 1,2 metre çapında özel imal edilmiş polietilen borulardan faydalanmak suretiyle suyu eskisi gibi tabandan değil de en üst seviyesinden almak suretiyle içme suyumuzda bahsettiğimiz olumsuz etkileri de ortadan kaldırmış olacağız.


 


                       


 


 


PROFESYONEL EKİPLER ÇALIŞIYOR


 


Tabi ki biz  işi biraz daha kısa sürede yapacağımızı tahmin ediyorduk ama bu iş bizi bayağı yordu. Bu iş yeni olduğu ve gündeme fazla gelmediği için olumsuzlukları gidermek biraz zaman aldı.Kilis, Çorum ,Uşak gibi vilayetlerde bu konuda araştırma çalışmaları yaptık ve en sonunda  bu şekilde bir imalat yaptığımız zaman bunu çözümleyebileceğimizi gördük.Suyun üzerinde yüzen bir platforma bağlanmış boru ve o boru ile birlikte su alma yatağına bu bağlantıyı yapacağız.Dolayısıyla suyu bundan sonra tabandan değil, tavandan yukardan almak suretiyle inşallah bu olumsuzluğu gidermiş olacağız. Ekiplerimiz bu konuda yoğun bir şekilde çalışıyor.Özellikle kaynak işleri profesyonel ekip tarafından yapılmakta.Bu çalışmayı yapanlar FIRAT borunun özel profesyonel ekibi.İnşallah bunu biz çok kısa bir süre içinde 1
-15 gün içinde bunu bitirmeyi hedefliyoruz.Şu anda çalışmalar güzel gidiyor.Şehrimize daha kaliteli bir su verme konusunda elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz.


 


UŞAK, KİLİS VE ÇORUM GİBİ İLLERDE AYNI SORUNU YAŞIYORDU


 


Ama şunu her zaman söylediğim gibi Aksaray olsun başka yer olsun suyu barajdan aldığın zaman uzun yıllar sonra bu olumsuzluklar sadece bizde değil, Uşak’ta Kilis’te, Çorum  gibi vilayetlerde aynı sıkıntıyla karşı karşıya geldiler.İşte bu yönetmelerle biraz bunu rahatlatma şansımız var.İnşallah bu işi çözdüğümüz zaman bahsetmiş olduğumuz olumsuzlukları da gidermiş olacağız Ama sonuç olarak şunu söyleyeyim her şeye rağmen aldığımız sularımız kendi arıtma tesislerimizde arıtılıyor.Klorlaması yapılıyor.Sağlık açısından hiçbir sıkıntı ve problem yok.Bunu özellikle söylüyorum.Bizim burada ki amacımız suyun kalitesini biraz daha artırmak”. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.