• BIST 114.365
 • Altın 322,845
 • Dolar 6,1305
 • Euro 6,6634
 • Aksaray 1 °C
 • Konya -1 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

YASSAH HEMŞERİM!

Pınar DEMİR
YASSAH HEMŞERİM!
Pazartesi sendromu ile yeni haftaya erken başlayan ben ,bu hafta ne yazacağımı epey düşündüm aslında .Sordum, soruşturdum,araştırdım ve kendimce yığınla not topladım taa ki o kara güne kadar .Kalemlerim ,notlarım elimde kulağımda Yeni Türkü şarkılarıyla evden sessizce çıktım.Tramvay durağına doğru ilerlerken şarkılara eşlik ederek kayıtlarımı,fotoğraflarımı kontrol etmeye başladım ki bir kaç dakika sonra duraktaydım.Geçse de yolumuz bozkırlardan denizlere çıkar sokaklar şarkısını dinlediğim sırada tramvay geldi ve ben o kalabalıkta yer bulma telaşı içerisinde kendimi içeriye doğru attım .Tramvay ilerlemeye başladı ve ben her gün yaptığım üzere sıfatları pekiştirmeye çalışan çocuklar gibi etrafı süzerek yeşil giyen kadın, sarı saçlı bebek evet yine hepsi burada mı acaba diye incelemeye başladım.Şarkı bitti ve ben o yığınla notu ,fotoğraflarını çekmek için ikna ettiğim o kadar insanın nazını niyazını durakta bıraktım.Durdurun tramvayı inecek var diye bağırmak istedim ama faydasızdı işte Yeni Türkü şarkıları bende unutkanlık mı yapıyor acaba diye düşünmedim değil hani.Şaka bir yana her şerde bir hayır var diye kendimi teselli ettim bütün gün ve kısmet ayağıma geldi işte.
Pencereden dışarıya baktığım bir an karşı otelin pencerisini canı pahasına temizlemeye çalışan iki temizlik işçisi ve onları tıpkı göstermelik olarak tutan cam kenarında , can kenarına asılmış bir ip gördüm. Suya sabuna dokunmadan edemeyen ben gizli gizli birkaç fotoğraf çektim.O kadar yüksek bir bina hiçbir can güvenliği yok görevde basit görünüyordu aslında. Alt tarafı cam silinecek işte !
Hayat pahalı bizim memlekette
Mesela iki yüz elli gram et alabilirsiniz
Koyun eti
Ankara ‘da 23 sente
Yahut iki kilo kuru soğan
Elli santim kefen bezi yahut
Yahut da bir aylığına
Yirmi yaşlarında bir insan
Erkek
Hayat pahalı insan ucuzdu bizim memlekette .Daha birkaç ay öncesinde kitapları ,yüzlerce yönetmeliği ezberleyerek girdiğim İş Sağlığı ve Güvenliği sınavında tüm soruların yanıtları bu olmalıydı aslında.Hayat pahalı insan ucuz kardeşim neyin sınavıydı bu .

İş Sağlığı ve Güvenliği, 'İSG' tüzük ve kanunlarla çalışanların korunmasını sağlamaya yönelik inceleme ve uygulamalar bütünüdür diye tanımlanıyor
İşçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisi ise İş Güvenliği olarak yer alıyordu.
6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işçi ve işveren sınıfları onların hakları ,çalışma ortamları ve bu çalışma ortamlarındaki riskler değerlendirilip şiddet derecelerine göre önlemler alınıyor ve değerlendirmeler bunlara göre yapılıyordu .Önlemek ödemekten daha insancıl daha az masraflıydı yani.Düzeltici Faaliyet gider Önleyici Faaliyet gelir önlemler alınır ,ortam koşulları sağlanır .Daha az risk daha çok önlem daha verimli iş ve daha mutlu insan Bizdeki önleyici faaliyetlerin
-YASSAH HEMŞERİM!
-İNŞAATA GİRMEK TEHLİKELİ VE YASAKTIR.
-ÇEVREYE VERDİĞİMİZ RAHATSIZLIKTAN DOLAYI ÖZÜR DİLİYORUZ
-DİKKATLİ YAP İŞİNİ YÜKSEK GERİLİME YAPMA ÇİŞİNİ gibi sloganlardan öteye gitmeyen durumlarını düşünürken istatistikleri araştırdım biraz .

Ülkeler açısından bakıldığında;
Son ILO raporuna göre bir İş kazası veya Meslek hastalığı sonucunda tarafların etkilenmesi;
• Ülkeler açısından
o Ulusal Gelirin (GSMH) %4ü kaybolmaktadır (1,2 trilyon ABD $).
• İşveren
o İşyerinin büyüklüğüne göre karın %5-15 i yitirilmektedir
• Çalışan
o 27
Milyon işçi yaralanmıştır
o Günde 5.


işçi ölmüştür
o 12.


çocuk işçi ölmüştür
o 16
Milyon işçi hastalanmıştır
• Ülkemizde ise durum;
• 6 dakikada 1 İş kazası olmaktadır
• Günde 4– 5 kişi ölmektedir
• İş kazası maliyetleri giderek artmaktadır
o 2

5 yılında 21 Milyar TL
o 2

8 yılında 38 Milyar TL
Dünya sıralamasında ne yazık ki iş kazası konusunda Avrupa’da 1. ve dünyada ise 3. sırada yer almaktayız ki ön saflarda bulunan yerimizi ısrarla koruyoruz.Günümüz şartlarına göre sürekli değişen ve insan ihtiyaçlarına göre gelişen kanun veya yönetmeliklerde ya cezalar caydırıcı nitelik taşımıyor ya da bizim memlekette insan ucuz kardeşim!
Soyunun tarihi yaklaşık 5
-6
bin yıl kadar gerilere giden insan yine aynı insan ve yetim yine aynı yetim Dilerim Soma!lar bir daha hiç yaşanmaz ve dilerim bizler daha duyarlı insanlar oluruz diyerek sözlerime ömrünce işçilere ,onların sorunlarına sahip çıkmış bir ustanın şiiriyle son veriyorum.

Yaşamak şakaya gelmez,

Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
Bir sincap gibi mesela,
Yani, yaşamın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
Yani, bütün işin gücün yaşamak olacak
Yaşamayı ciddiye alacaksın,
Yani o derecede, öylesine ki,
Mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
Yahut kocaman gözlüklerin,
Beyaz gömleğinle bir laboratuarda
İnsanlar için ölebileceksin,
Hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
Hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
Hem de en güzel, en gerçekçi şeyin
Yaşamak olduğunu bildiğin halde.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksaray Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.