• BIST 115.095
 • Altın 323,567
 • Dolar 6,1583
 • Euro 6,6875
 • Aksaray 16 °C
 • Konya 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C

Şov ve gösteriş için değil, Kurban Allah rızası için kesilir!

Hacı Ahmet Ünlü

Bizleri tüm Rasullerin ortak dini olan ve Allah’ın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslam’a hidayet eden Allah’a sonsuz hamdolsun. Salât ve selam, İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafa’ya, onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2'nci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Kurban Allah rızası için kesilir ve o zaman sevap getirir, hatta birçok günahı da siler, ancak eğer her işte olduğu gibi kurban işine de riya (şov, gösteriş) karışırsa bu defa günahları silmek şöyle dursun ayrıca günah getirir. Namaz çok büyük bir ibadet olup çok sevap getirdiği halde onu gösteriş olarak yapmak Maun suresinin 4'üncü ayetinde:“ Vay o namaz kılanlara ki namazlarında unutanlar, gösteriş yaparlar ve yardımlara da engel olurlar” şeklinde ifade edildiği gibi vahlanılacak bir duruma düşürüyor.

Peygamber efendimiz de: “Şöhret elbisesi giyene Allah kıyamet gününde ona benzer bir elbise giydirir ki onun içinde ateş alevlenir”(Ayrıca:“Kim kendini (güçlü veya imkanlı olarak)duyurursa Allah da onu (rezil olarak) duyurur; kim gösteriş yaparsa Allah da onu (perişan olarak) gösterir” uyarılarında bulunuyor.

Bazı Müslümanların kurban kesecek durumda olmadıkları halde yani dinimizce kurban kesmekle mükellef (yükümlü) olmadıkları halde “Kurban kesemedi” demesinler diye kurban kestiklerini hissediyoruz. Hatta bazılarının “Ben başkasının kurban etine bakamam” diyerek ne pahasına olursa olsun kurban kesmeye teşebbüs ettiklerini duyuyoruz. İşte bu düşüncelerle kurban kesenler sevap kazanmak şöyle dursun duyurma veya gösteriş günahına bile girerler.

Dinimiz bir yıllık ihtiyacını ayırdıktan sonra 80.18 gram altın veya o değerde nakit parası olan veya biraz nakit ve biraz da altını olup bunların toplamı 80 gram altın değerinde fazladan parası olmayanlardan kurban istemezken fazla parası olmadığı gibi senelik ihtiyacını bile ayırmayanların kurban kesmeye kalkışması asla doğru değildir. Evdeki fazla eşya fazla para olarak düşünülebilir ama o eski haliyle kaça satılabilecekse o değerden hesap edilir.

Kendimizi zora sokmayalım; hele hele “kesemedi demesinler” gibi düşüncelerle sevap yerine günaha girmeyelim.

Bazılarının kredi çekerek bu işe teşebbüs ettiklerini duyuyoruz ki Allah korusun bu iki kat günah getirir. Bankaların düşük faizle Kurban kredisi verdiklerini ilan etmeleri çok yanlış, hatta Müslümanlara alay etmektir. Faizin azının da çoğunun da haram olduğunu bilmediklerini mi sanıyorlar.

Bayramların en güzel şekli tanısın tanımasın mü'minlerin tokalaşarak, kucaklaşarak birbirleriyle bayramlaşması, bayramlarını kutlaması ve tebrikleşmesidir.

Saadet Asrında Sahabiler birbirleriyle "Bârekâllâhü lenâ ve leküm" diyerek bayramlaşırlardı, yani "Allah bizden de, sizden de kabul etsin" dedikleri rivayet edilir. Bu tebrikleşme bizim dilimizde "Bayramınız mübarek olsun, bayramınızı kutlu olsun, hayırlı bayramlar" gibi sözlerle ifade edilir.

“Ey iman edenler,sabırla ve namazla yardım dileyin.Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.”

(2/Bakara Suresi Ayet  153)

Rabbim bizleri sabredenlerden ve muvahhid kullarından eylesin dostlar.

Rabbim Ramazan Ayına Hakkıyla Erişen Kullarından Eylesin İnşaALLAH 

(Allahümme Amin)

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksaray Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.