• BIST 104.828
  • Altın 271,609
  • Dolar 5,7478
  • Euro 6,3289
  • Aksaray 7 °C
  • Konya 8 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 6 °C

Rektör Adayı Prof.Dr. Himmet Karadal

Doçent Dr. Kenan ARIBAŞ

Hayatın gerçekleri Aksaray’ın aleyhine işliyor. Küresel dünyanın gelişiminden habersiz Aksaray, geleceğin sorunlarına doğru hızla sürükleniyor.

“Türkiye’nin en özgür üniversitesi” ve “Hz. Ömer adaleti” söylemleri ile yönetildiğini söyleyenler maalesef inandırıcı olmaktan çok uzaktır. Aksaray üniversitesi bugün maalesef 25 yıllık meslek hayatımda görmediğim, kaos dolu bir ortama dönüşmüştür. Yandaşların hepsi yönetici yapılmıştır. Plan ve proje yok. Rektörlük seçimi yaklaşırken oy verecekler kadroya alınıyor, üniversitenin resmi internet sitesinin seçim propaganda aracı olarak kullanılmaktadır. Ve daha nice etik dışı yüzlerce uygulama.

Aksaraylıların TIP Fakültesi hayali suya düşmüştür. Eskil’de kurulacak olan Organize Hayvancılık Bölgesi projesi uzaktan seyredilmiştir. Sivil toplum örgütleri ile üniversite arasında bir büyük uçurum vardır. Aksaraylı hayırseverler küstürülmüştür. Üniversitede akademisyenler arasında yanlı davranılmış, bir kısmı ötekileştirmiştir. Öğrenciler plansız bir eğitim anlayışının kobayı yapılmıştır.

Oysaki dünyada birçok ülke ve kentin kaderini değiştiren üniversitelerin, Aksaray’da işlevsiz kalması düşünülemez. Toplumun bütün dokusuna stratejik ve bilimsel yaklaşımı sağlamak gereklidir. Çağ ile yarışacak, insanlardaki ümit ve güveni perçinleyecek bir yapıyı inşa etmek faydalıdır.

25 senedir eğitim camiası içinde edindiğim tcrübe ve birikimle diyorum ki rektörlük seçimlerinde oyumu vereceğim aday, hem Aksaray’ın vizyonuna uygun olduğu için; hem de bu kenti donanımı ile ileriye taşıyacağı için Sayın Prof.Dr. Himmet Karadal’dır.

Sayın Karadal’ı uzun süredir tanırım. Üniversite ve Aksaray için yüzlerce projesi var. Hayatta tanıdığım en nazik, en beyefendi mümtaz kişilerden birisidir. Çalışkanlığı, kararlılığı ve azmine diyecek yok. Yukarıda saydığımız sorunların altında üniversitenin ezilmemesi için, bir yönetim ve organizasyon profesörü olan sayın Karadal’ın vizyon ve programlarına acil ihtiyacımız vardır. Karadal’ın yüzlerce projesinden birkaç tanesini aktaracağım. İşbirliği yöntemiyle büyüme stratejisini önceleyerek marka değeri olan bir dünya üniversitesi için bu gereklidir.

1-Aksaray Üniversitesinin ISOO-9001:2008 Kalite Yönetim Sistemine Uygunluk Belgesi alarak eğitim-öğretim hizmetlerinin uluslarası standartlarda gerçekleştirilmesi

2- Yenilikçi Teknolojiler Enstitüsü

3- ASÜ Uluslararası Eğitim Merkezi, INTEDU

4- Aksaray Stratejik Araştırmalar Merkezi, AKSAM

5- Aksaray Girişimcilik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi

6- Sosyal sorumluluk çerçevesinde, ASÜ DEĞERLER EĞİTİM MERKEZİ gibi birimlerin organize edilmesi

7- Aksaray’da Tıp Fakültesi imkanlarından yararlanılmasına yönelik işbirliği  yapılması ve Aksaray Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi’nin kurulmasına katkı sağlanması

8- Üniversite-Sanayi İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi

9- Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi, TARUM: Aksaray kenti ve yakın bölgesinde strateji üreten, başta su sorunu olmak üzere, ziraat, hayvancılık, ticaret, turizm ve sanayide var olan sorunları bilimsel modeller ile çözen lokomotif bir birimin oluşturulması

10- Aksaray’daki ekonomik sektörlere kılavuzluk edecek gelecek rehberi hazırlanarak, kurumların sağlam ve sağlıklı hedeflerle hareket etmelerine katkı sağlanacaktır.

11- ASÜ Anaokulu

12- Kariyer Gelişim ve İstihdam Araştırma ve Uygulama Merkezi

13- Akademik Yazarlık Merkezi

14- Proje Destek Birimi

15- Aksaray Su Araştırmaları Merkezi, AKSU

16- ASÜ Konukevi

17- CAD/CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi

18- Gezici Veteriner Kliniği

19- Aksaray İlaç Araştırmaları Merkezi

20- Diğer…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksaray Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.