• BIST 116.829
 • Altın 322,014
 • Dolar 6,0825
 • Euro 6,6031
 • Aksaray 6 °C
 • Konya 4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

Birbirimizde hata gördüğümüzde uyarımızı yapmalıyız

Hacı Ahmet Ünlü

Hamd Alemlerin Rabbi olan ALLAH ’a mahsustur. Salât ve selam O’nun Nebisine, pak âline, ashabına ve etbaının üzerine olsun.
Rahimlerde dilediğimizi belli bir zamana kadar durduruyoruz, sonra sizi çocuk olarak çıkarıyoruz. Sonra en güçlü ve olgun çağınıza varmanız için bunu yapıyoruz. Sonra kiminiz ölür, kiminiz ömrün kötü dönemine (yaşlılık) döndürülür (22/Hac, 5).

Müminler kardeştirler. Onların kardeşlikleri Allah subhanehu ve teâlâ tarafındandır. Ve Müslümanlar bu kardeşliği hidayetten sonra en büyük nimet olarak bilirler.

"Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin. Allah'ın size olan nimetini anın. Hani siz birbirinize düşmandınız. Allah gönüllerinizi birbirine yaklaştırdı da O'nun nimetiyle kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, Allah sizi oradan kurtardı. Doğru yola erişmeniz için Allah size ayetlerini böyle açıklıyor." (3/Âl-i İmran, 103).
"O, onların (müminlerin) kalplerinin arasını uzlaştırdı. Sen yeryüzünde bulunanların tümünü harcasaydın, onların kalplerinin arasını uzlaştıramazdın. Fakat Allah aralarını uzlaştırdı. Şüphesiz O yücedir, hakimdir" (8/Enfal, 63).
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Din nasihattir' buyurdu. Biz kendisine: 'Kimin için nasihattir? ' dedik. Peygamber Efendimiz: 'Allah, Kitabı, Rasulü, müminlerin yöneticileri ve tüm Müslümanlar için nasihattir. ' dedi." (Buhari, Müslim).
Kardeşler olarak, birbirimizde hata gördüğümüzde uyarımızı yapmalı, birbirimizi terk etmemeliyiz. Hususen bu hata; itikada tâalluk eden cinstense daha hassas olmalı, kendimiz için temenni ettiğimiz hayrı kardeşlerimiz için de temenni etmeli, ihlas ve Allah'tan yardım dileyerek nasihatimizi esirgememeliyiz. Din, ancak bu şekilde ayakta durur. İslam alimleri, nasihate dair yukarıda geçen hadisi dinin üzerine kaim olduğu esaslardan kabul etmişlerdir.

Bu çok büyük bir hadistir. İslam bu hadis üzerine kurulmuştur. Bazı alimler bu hadisi dinin dörtte biri kabul ederler. Bilakis bu hadis tek başına dinin üzerinde döndüğü hadislerdendir.' (İmam Nevevi'nin Müslim şerhinden, 2/37).

Aynı zamanda Allah, onları müşrik kabul etmesine bina ettiği ahkamı da; sadece onların şirkine bağlamıştır.

Müşrikler sizinle topyekun savaştığı gibi siz de onlarla topyekun savaşın." (9/Tevbe, 36).
Din yalnız Allah'ın olup, yeryüzünde fitne/şirk kalmayıncaya kadar onlarla savaşın." (8/Enfal, 39)
Kim de Allah'a şirk koşarsa Allah ona cenneti haram kılmıştır. Varacağı yer ateştir. Zalimler için yardımcı da yoktur." (5/Maide, 72).
Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez. Şirkin dışında kalanları dilediği için bağışlar. Kim de Allah'a subhanehu ve teâlâ şirk koşarsa büyük bir iftirada bulunmuştur." (4/Nisa, 48).
Bu kıyası alimlerimizin de yaptığını kardeşlerimize hatırlatmak isterim. Her konuda alimlerin yoluna müracaat eden kardeşlerimizin bu konuda da onların sözlerine kulak vermelerini beklerdik.
İbni Kayyım rahimehullah Medaricu's-Salikin kitabında; (1/339'dan başlayarak).

Fasıl; şirk büyük ve küçük olmak üzere iki kısımdır. Allah, büyük olanı tevbesiz affetmez. Büyük şirk; kişinin Allah'a sevgide birilerini denk tutmasıdır. Bu geçmiş müşriklerin ilahlarını Allah'a eşit görmelerini de içeren şirktir. "Onlar ateşte birbirleriyle çekişirken: " 'Yemin olsun ki; bizler dünyada sapıklık içerisindeydik. Çünkü sizleri alemlerin Rabbi olan Allah'a denk tutuyorduk' derler." (42 /Şuara, 96).
Mü’minler ancak kardeştirler.” [el-Hucurat: 48/10].

Allâh Rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem ise şöyle buyurmuştur:
“Müslüman Müslümanın kardeşidir.” [Buhârî-Müslim].
Evet, bizi birbirimize kardeş kılan Allâh’a hamd ediyoruz.
Kardeşlerim! Burada idrak edilmesi gerekli olan nokta, “kardeş olmak neyi gerektirir?” sorusunun altında yatmaktadır. Bu soruya Allâh Rasulünün hadislerinden cevaplar arayalım. Bakalım kardeşlik hukukunun gereklerini nasıl açıklamış: Îmân etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kâmil mânâda) îmân etmiş olmazsınız.” [Müslim-Ebû Dâvud]
Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem hadîsi şerifte, cennete girebilmek için îmân ehli olmanın şart olduğunu açıkladıktan sonra, Müslümanaların birbirlerini sevmelerinin olgun bir îmân için gerekli olduğunu beyân etmiştir. Bu da Müslümanı, sırf Müslüman olduğu için sevmeği gerektirir. Dili, rengi, ırkı ve ülkesi göz önüne alınmadan sadece Müslümanlığından dolayı Müslümanı sevmek, kardeşlik hukukundandır. Diğer bir hadîsi şerif ise şöyledir:
Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini Müslüman) kardeşi için de sevmedikçe (kâmil mânâda) îmân etmiş olamaz.” [Buhârî-Müslim].
Kardeşlerim! Bu hadîsi şerifte, Müslümanın kendisi için istediği güzel şeyleri kardeşi için de istemesinin, kâmil mânâda bir îmâna ulaşmak için gerekli olduğu ifâde edilmiştir. Nefsimiz için Allâh’tan afiyet, geçim rahatlığı, sağlık ve huzur gibi şeyleri istiyorken, bunu kardeşlerimiz için de Rabbimizden dilemeliyiz. Kendimiz için şehâdet, cennet ve güzel nimetler isterken, aynı şeyleri kardeşlerimiz için de  Allâh’u Teâlâ’dan taleb etmeliyiz. Zillet ve rezillikten, münâfıklıktan ve kötü sondan nasıl Allâh’a sığınıyorsak, aynı şekilde kardeşlerimiz için de bu tür kötü şeylerden Allâh’a sığınmalıyız. İşte bizden istenilen kardeşlik hukuku bunu gerektirmektedir. Başka bir hadîsi şerif şöyledir:
Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (zâlime) teslim etmez. Kim, Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allâh da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allâh da onu kıyâmet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanın bir kusurunu örterse, Allâh da kıyâmet günü onun  kusurunu örter.” [Buhârî-Müslim] 
Hadîste Müslümanların kardeş olduğu ifâde edildikten sonra Müslümanların birbirine zulmetmeyeceği söylenmiştir.

Evet, Müslümanlar birbirlerine zulmetmez ve zulmedemezler. Müslümanın Müslüman’a kanı, canı, malı, ırzı ve şerefi haramdır. Müslüman, İslâm’ın kurumasında olan bu değerleri çiğneyemez. Çiğnerse işte orada zulüm var demektir. Haksız yere bir Müslümanı öldürmek, malını almak, ırzına ve şerefine dil uzatmak Allâh’ın gadabını çeken büyük suçlardandır. Rabbim bizleri korusun.
Rabb’im beni ve seni habibini hakkıyla seven ve sevgisiyle davaya, Rabb’ine adanan yiğitlerden eylesin Allahumme Amin

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Aksaray Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.